przejdż
do oferty
na skróty
Metody kompletacji zamówień w magazynach
Kompletacja zamówień to proces zbierania produktów przechowywanych w magazynie w celu realizacji zamówień klientów. W praktyce obejmuje wybór, pakowanie i przygotowywanie sprzedanych przedmiotów do transportu. Dobrze zaplanowane procesy kompletacji skutkują poprawą wydajności w zakładzie oraz ogólnym wzrostem przychodów ze sprzedaży. Źle zaplanowane z kolei prowadzą do opóźnień w realizacji zamówień. Obecnie wyróżnia się wiele metod kompletacji. W dzisiejszym artykule przybliżymy kilka najpopularniejszych z nich.
Jakie są podstawowe rodzaje kompletacji?
Ze względu na sposób obsługi produktów w magazynach wyróżnia się kompletację ręczną, automatyczną i półautomatyczną. W kompletacji ręcznej nie są wykorzystywane żadne maszyny ani urządzenia. Procesem pakowania produktów zajmuje się człowiek. W kompletacji półautomatycznej pracowników magazynu wspomagają sprzęty takie jak np. wózki widłowe. W kompletacji automatycznej z kolei wszystkie etapy kompletowania towarów są zautomatyzowane, tzn. pracę ludzi zastępują maszyny.
Inny podział usług kompletacyjnych towarów odnosi się m.in. do miejsca, w którym odbywa się cały proces. W związku z tym wymienia się:
- kompletację jednostopniową (realizowaną w jednej strefie magazynu),
- kompletację wielostopniową (realizowaną w kilku miejscach na terenie zakładu).
Jakie inne metody kompletacji zamówień można wyróżnić?
Do ogólnych metod kompletacji zamówień zalicza się:
- kompletację pojedynczą,
- kompletację zbiorczą (batch picking),
- kompletację strefową (zone picking),
- kompletację falową (wave picking).
Popularnością cieszą się również systemy takie jak m.in.: pick-to-light (wykorzystujące sygnały świetlne), pick-to-voice (realizujące zamówienia za pomocą komend głosowych) czy pick-to-belt (w których zastosowanie znajdują przenośniki taśmowe).